News

Share Print smaller bigger

HKGBC New Board of Directors 2018-2019

01 Jan 2018

The new two-year term of HKGBC Directors has commenced on 1 January 2018, with a number of new faces from different sectors of the industry. Mr CHEUNG Hau-wai is appointed as the new Chairman to lead the Council in the coming two years.
 
HKGBC Directors - Appointed by HKGBC Founding Members
(Term of Office: 1 January 2018 – 31 December 2019)
 
Chairman - Mr CHEUNG Hau-wai
Ir Dr Raymond CHAN Ka-lung
Ir Allan CHAN Sau-kit
Ms Mary CHAN Suk-fun
Mr Paul CHONG Kin-lit
Dr Benny CHOW Ka-ming
Dr Paul HO Hok-keung
Mr Ivan HO Man-yiu
Mr Adam KOO Tze-cheung
Mr Robert LAM Ping-hong
Ir Sr Jonathan LEE Man-kwong
Ms Ivy LEE Siu-wing
Mr LEUNG Man-kit
Mr LI Ho-kin
Mr Barry SIN Wing-ning
Sr Frankie SO Hung-fai
Sr WONG Bay
Ir Prof. WONG Sze-chun
Mr Andy YEUNG Hon-chung

HKGBC Directors - Elected by Institutional Members
(Term of Office: 1 January 2017 – 31 December 2019)
 
Ir Antonio CHAN Chi-ming
Ir Dr Vincent CHENG Sai-yau
Ir Eric CHEUNG Po-chung
Ir Colin CHUNG Chi-leong
Ms Ada FUNG Yin-suen
Mr Ricky WONG Kwong-yiu

Our new board looks forward to joining hands with you in 2018 for a greener Hong Kong!
Loading...